Komisja Europejska zaproponowała utworzenie jednolitego portalu, za pośrednictwem którego państwa członkowskie Unii mogłyby dokonywać zgłoszeń dotyczących delegowania pracowników. Celem inicjatywy jest uproszczenie procedur administracyjnych oraz standaryzacja dokumentacji.
Nowoczesna, zintegrowana platforma cyfrowa pod nazwą e-Deklaracja ma zrewolucjonizować sposób, w jaki przedsiębiorcy zgłaszają pracowników delegowanych w Unii Europejskiej. Dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej ma zostać ograniczona biurokracja, uproszczone procesy administracyjne i wzmocniona ochrona praw zatrudnionych.
Unijny portal dla pracowników delegowanych – koniec z papierologią
Dotychczas każde państwo członkowskie UE mogło mieć własne, unikalne wymagania dotyczące zgłoszenia pracowników czasowo oddelegowanych z innego kraju. Dla firm oznaczało to konieczność wypełniania wielu różnych formularzy i spełniania zróżnicowanych procedur. Nowy Unijny portal dla pracowników delegowanych ma rozwiązać ten problem, oferując jedno zunifikowane miejsce do zgłaszania delegowania — bez względu na kraj docelowy.
Jak będzie działać e-Deklaracja?
Portal e-Deklaracja pozwoli na wypełnienie jednego cyfrowego formularza zamiast 27 różnych krajowych dokumentów. Formularz ten, dostępny we wszystkich językach urzędowych UE, skróci średni czas potrzebny na zgłoszenie aż o 73%. Liczba wymaganych pól została ograniczona do około 30, co czyni cały proces prostym i przejrzystym.
Co ważne, Unijny portal dla pracowników delegowanych będzie dobrowolny — państwa członkowskie same zdecydują, czy chcą z niego korzystać. Dla tych, które się zdecydują, oznacza to realne zmniejszenie kosztów administracyjnych dla firm.
Korzyści dla firm i pracowników
Nowa platforma to nie tylko udogodnienie dla pracodawców, ale również sposób na lepsze egzekwowanie prawa pracy. Umożliwi skuteczniejsze kontrole, poprawi przejrzystość delegowań i wzmocni ochronę praw pracowników. Dzięki powiązaniu z systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI), Unijny portal dla pracowników delegowanych stanie się ważnym narzędziem w transgranicznej współpracy między urzędami.
Dodatkowym atutem jest możliwość przesyłania kopii zgłoszenia bezpośrednio do pracownika, co zwiększa transparentność i pozwala mu lepiej zrozumieć swoje prawa.
Podstawa prawna i kontekst unijny
Inicjatywa wynika z obowiązujących dyrektyw UE – 96/71/WE i 2014/67/UE – które nakładają na pracodawców obowiązek zgłaszania delegowania i przestrzegania lokalnych warunków zatrudnienia. Została zapowiedziana już w 2020 roku, w ramach nowej strategii przemysłowej, a jej wdrożenie wpisuje się w cele komunikatu Komisji z marca 2024 r. pt. „Niedobory pracowników i umiejętności w UE: plan działania”.
Celem Komisji jest również ogólne zmniejszenie obciążenia sprawozdawczego przedsiębiorstw o 25%, bez uszczerbku dla jakości ochrony praw pracowników.
Przyszłość zgłoszeń delegowania
Dzięki e-Deklaracji cyfryzacja procesów HR w kontekście międzynarodowym staje się realna. Unijny portal dla pracowników delegowanych to krok w stronę uproszczenia życia przedsiębiorstwom działającym ponad granicami oraz zwiększenia przejrzystości i sprawiedliwości w mobilności pracowniczej.
Więcej informacji:
- Systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI)
- Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie publicznego interfejsu połączonego z systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym w odniesieniu do zgłaszania delegowania pracowników i zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1024/2012